Home | Features | Education | Participants announced for the 2010 North Idaho Regional Spelling Bee

Participants announced for the 2010 North Idaho Regional Spelling Bee

By
Font size: Decrease font Enlarge font

More than 50 fourth- through eighth-graders qualified for the North Idaho Regional Spelling Bee at North Idaho College.

A total of 54 fourth- through eighth-graders from the five northern counties of Idaho will participate in the seventh annual North Idaho Regional Spelling Bee Saturday, March 20 at North Idaho College, the winner of which will receive an all expense-paid trip to Washington, D.C. to participate in the Scripps National Spelling Bee in June.

Each contestant was the winner of his or her respective grade level in district qualifying bees held in public school districts as well as a home school and private school district throughout North Idaho.

“A total of 60 schools are involved in this year’s spelling bee from 13 districts across North Idaho, including home schoolers and private schoolers,” said North Idaho Regional Spelling Bee Co-Coordinator Stacy Hudson. “Congratulations to those who qualified for the regional bee this year—it’s an amazing accomplishment.”

The spellers will compete against each other, regardless of grade level, beginning at 10 a.m. in Boswell Hall Schuler Performing Arts Center on NIC’s main campus. Registration for participants begins at 9 a.m.

The event is sponsored by Hagadone Newspapers and hosted by NIC.

Information: (208) 769-3316. 

Fourth grade participants:

Anthony Kirby, Winton Elementary, Coeur d’Alene School District #271

Makenzie Laupp, Garwood Elementary, Lakeland School District #272

Hannah Davidson, Kootenai Elementary, Lake Pend Oreille School District #84

Matteo Robledo, Harrison Elementary, Kootenai School District #274

Shelby Taylor, Heyburn Elementary, St. Maries School District #41

Taylor Carlson, Canyon Science Magnet School, Kellogg School District #391

Laura Kirkland of Moscow, Idaho Virtual Academy District #452

Mitchell Mason, House of the Lord Christian Academy, Private School District

Rebekah Pinkerton of Coeur d’Alene, Home School District

Brittaney Millward, Priest Lake Elementary, West Bonner County School District #83

Olivia Ward, Prairie View Elementary, Post Falls School District #273

Mariah Roy, Mt. Hall Elementary, Boundary County School District #101

Summer Beebe, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District #44

 

Fifth grade participants:

Tricia McCullough, Dalton Elementary, Coeur d’Alene School District #271

Jared Walker, Garwood Elementary, Lakeland School District #272

Spencer Bassett, Kootenai Elementary, Lake Pend Oreille School District #84

Michaela LaFountaine, Harrison Elementary, Kootenai School District #274

Jordyn McCleary, Heyburn Elementary, St. Maries School District #41

Hannah Wohlman, Pinehurst Elementary, Kellogg School District #391

Jacob Johnson of Bonners Ferry, Idaho Virtual Academy District #452

Katie Swaim, Coeur d’Alene Christian School, Private School District

Sydney Madsen of Coeur d’Alene, Home School District

Trevor Rusho, Priest River Elementary, West Bonner County School District #83

Zach Coughanour, Seltice Elementary, Post Falls School District #273

Alexis Underwood, Valley View Elementary, Boundary County School District #101

Angelita Soto, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District #44

 

Sixth grade participants:

Colin Richards, Canfield Middle School, Coeur d’Alene School District #271

Cody Ahrnsbrak, Garwood Elementary, Lakeland School District #272

Izzy Brown, Sandpoint Charter School, Lake Pend Oreille School District #84

Sarah Chandler, Harrison Elementary, Kootenai School District #274

Cassandra Scott, St. Maries Middle School, St. Maries School District #41

Trustin Johnson of Bonners Ferry, Idaho Virtual Academy District #452

Elissa Garrett, House of the Lord Christian Academy, Private School District

Doug Keaty of Hayden, Home School District

Baylee Barnett, Priest River Elementary, West Bonner County School District #83

Wyatt Bennett, Boundary County Middle School, Boundary County School District #101

 

Seventh grade participants:

Jaeger Zollman, Coeur d’Alene Charter Academy, Coeur d’Alene School District #271

Lindsey Surber, Lakeland Junior High School, Lakeland School District #272

Delia Boyd, Sandpoint Middle School, Lake Pend Oreille School District #84

Jerry Rodgers, Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District #274

Benson Waldrop, St. Maries Middle School, St. Maries School District #41

Helena Kirkland of Moscow, Idaho Virtual Academy District #452

Melyssa Carlson, House of the Lord Christian Academy, Private School District

Caleb Stedman of Rathdrum, Home School District

Mackenzie Mendenhall, Boundary County Middle School, Boundary County School District #101

 

Eighth grade participants:

Jamie Orchard-Pomeroy, Woodland Middle School, Coeur d’Alene School District #271

Brittany McCluskey, Timberlake Junior High School, Lakeland School District #272

Nicole Hislop, Sandpoint Charter School, Lake Pend Oreille School District #84

Gitta Bartholdt, Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District #274

Ryan McNulty, St. Maries Middle School, St. Maries School District #41

Mary Havens of Spirit Lake, Idaho Virtual Academy District #452

Sabrina Smith, Prairie Avenue Christian Center School, Private School District

Clara Greensides of Coeur d’Alene, Home School District

Brook Wilson, Boundary County Middle School, Boundary County School District #101

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • Email to a friend Email to a friend
  • Print version Print version
  • Plain text Plain text

Author info

Stacy Hudson is the Public Information Coordinator for North Idaho College

Tagged as:

No tags for this article

Rate this article

0